A passionate artist who obsessively seeks ways to stimulate the deep curiosity in people’s minds through his designs. Emre constantly looks for ways to reinvigorate and elevate ordinary materials in new and inspiring ways that turns the discarded into items of functional beauty. His art is equally beautiful and gross, insightful and confusing, delicately sculpted and strikingly abrupt. Emre’s art will leave you with a lovely satisfaction and uneasy curiosity that will keep you pining for more.
Tasarımlarıyla insanların zihnindeki derin merakı uyandırmanın yollarını saplantılı bir şekilde arayan tutkulu bir sanatçı. Emre, atılanları alışılmadık ve ilham verici yollarla yeniden canlandırmanın ve yükseltmenin yollarını arar. Sanatı eşit derecede zarif ve mekruh, kolay anlaşılabilir ve kafa karıştırıcı, incelikle yontulmuş ve çarpıcı derecede ani. Emre’nin sanatı, size daha fazlası için özümseyecek hoş bir tatmin ve huzursuz bir merak bırakacak.
Olmayan yer / Non place Utopia – Sculpture Exhibition (Inspired Lathmos Heraklia) Istanbul 2017
1222
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1222,stockholm-core-2.1,select-theme-ver-6.9,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Olmayan yer / Non place Utopia – Sculpture Exhibition (Inspired Lathmos Heraklia) Istanbul 2017

Yapbozun parçaları bir araya geldikçe, soru işaretleri de çoğalmaya başladı. Nerede çoğaldıysak, orada kaybettik. Zaaflar, yalanlar, kompleksler, günlük rutinlerimizin birer parçası oldu.

As the jigsaw pieces came together, the question marks began to multiply. And wherever we have multiplied, we lost it.

Weaknesses, lies, complexes have become part of our daily routines.

Emre Ezelli

Date

08/02/2020

Category

Photography, Sculptures