A passionate artist who obsessively seeks ways to stimulate the deep curiosity in people’s minds through his designs. Emre constantly looks for ways to reinvigorate and elevate ordinary materials in new and inspiring ways that turns the discarded into items of functional beauty. His art is equally beautiful and gross, insightful and confusing, delicately sculpted and strikingly abrupt. Emre’s art will leave you with a lovely satisfaction and uneasy curiosity that will keep you pining for more.
Tasarımlarıyla insanların zihnindeki derin merakı uyandırmanın yollarını saplantılı bir şekilde arayan tutkulu bir sanatçı. Emre, atılanları alışılmadık ve ilham verici yollarla yeniden canlandırmanın ve yükseltmenin yollarını arar. Sanatı eşit derecede zarif ve mekruh, kolay anlaşılabilir ve kafa karıştırıcı, incelikle yontulmuş ve çarpıcı derecede ani. Emre’nin sanatı, size daha fazlası için özümseyecek hoş bir tatmin ve huzursuz bir merak bırakacak.
Yolunda Gitmeyen Şeyler Var / There Are Things That Go Wrong Sculpture Exhibition – Istanbul 2014
1241
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1241,stockholm-core-2.1,select-theme-ver-6.9,ajax_fade,page_not_loaded,side_area_slide_with_content,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Yolunda Gitmeyen Şeyler Var / There Are Things That Go Wrong Sculpture Exhibition – Istanbul 2014

Yaptıklarım karmaşık, belki basit, belki de çoğu zaman anlamsız; şu an için çıkış yolundan çok uzaklaşan, fakat uzaklaştıkça bir o kadar da yakınlaşan bir ütopya.

Parçaların soruyu çözmek için değil, bilakis güçlendirmek için bir arada olmaları aslında bir dışavurum; sayıları simgelediği kompleksler, yalanlar ve zaaflar ile doğru orantılı.

What I conceive may be complicated, maybe simple or maybe most of the time meaningless; an utopia that moves away for the moment from the exit path, but at the same time it comes closer to it. The coexistence of the pieces does not aim to solve the question but rather is an expression fortifying it.

Its number is proportional to the complexes, lies and weaknesses it symbolizes.

 

Emre Ezelli

 

Date

02/01/2021